aJak budować zielone strategie, dowiesz się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Z wielką radością chciałabym Was poinformować, że Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zdecydował się na uruchomienie kierunku studiów podyplomowych „Ekologia w biznesie czyli jak budować zielone strategie”. Sądzę, że o tym, jak potrzebny to w obecnych czasach kierunek, ludzi troszczących się o środowisko, nie trzeba przekonywać. Sceptykom mogę powiedzieć, że wymagania w zakresie ochrony środowiska rosną szybko, a ci z nas, którzy będą potrafili je wypełnić, a może nawet wyprzedzić je, zyskają mocny oręż do budowania przewagi konkurencyjnej.

Celem studiów jest dostarczenie słuchaczom wiedzy i know-how w zakresie kreowania strategii środowiskowych, które poza aspektem minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko, mogą być źródłem nowych możliwości rozwoju biznesu, oszczędności, dobrej reputacji oraz przewagi konkurencyjnej.

To zadziwiające, ale jak do tej pory żadna uczelnia w Polsce nie zaproponowała tego typu studiów podyplomowych. Temat zielonych strategii na pewno pojawia się w ramach studiów na temat CSR, które w swojej ofercie mają różne uczelnie w Polsce. Ostatnio także Politechnika Śląska próbowała uruchomić kierunek „Gospodarka o obiegu zamkniętego i czystsza produkcja w praktyce”, są to jednak studia skierowane do pracowników zakładów produkcyjnych. Tymczasem mój rodzimy uniwersytet proponuje bardzo szerokie spojrzenie na ekologię i raczej w ujęciu humanistycznym.

W programie znajdziemy takie tematy jak: problemy ekologiczne Polski, Europy i świata, ekotrendy w biznesie, środowiskowe strategie firm, zielony marketing i PR, czy wyzwania edukacji ekologicznej. Nie zabraknie takich zagadnień jak systemy zarządzania środowiskowego czy finansowanie projektów ekologicznych. Pojawią się wykładowcy, którzy zaprezentują temat ekonomii współdzielenia (z ang. sharing economy) czy gospodarki obiegu zamkniętego (z ang. circular economy). Wszystko to układa się w ciekawą całość, która mam nadzieję, spotka się z Waszym zainteresowaniem.

Oczywiście równie ważni, jak tematy, są wykładowcy dzielący się wiedzą. Z moich informacji wynika, że skład kadry jest naprawdę zacny. Będą to zarówno naukowcy, jak i praktycy z firm i instytucji, które są liderami we wdrażaniu zielonych rozwiązań jak np. z Kompanii Piwowarskiej, Solarisa, a także Abrysu. Ja również będę mieć tę przyjemność, aby podzielić się wiedzą na temat zielonego marketingu i ekowizerunku, co nie ukrywam bardzo mnie cieszy.

„Kierunek „Ekologia w biznesie” jest odpowiedzią na rosnące znaczenie ochrony środowiska w firmach, ale także w urzędach i instytucjach publicznych – mówi Izabela Janicka, prof. UE w Poznaniu, szefowa kierunku – Ze względu na ogromne problemy środowiskowe w Polsce i Europie, znaczenie ekologii będzie coraz większe. Coraz więcej firm i instytucji zdaje sobie sprawę z tego faktu – zielone strategie już są standardem w dużych, międzynarodowych firmach, jednak nawet i one muszą nadążać za dynamicznie zmieniającymi się regulacjami i trendami. Ponadto w wielu firmach i instytucjach można zrobić znacznie więcej w temacie ochrony środowiska. Nasze studia mają wyposażyć słuchaczy w wiedzę i narzędzia, aby potrafili to uczynić”.

Studia adresowane są do absolwentów szkół wyższych, w tym pracowników firm produkcyjnych i usługowych (dyrektorów zarządzających, managerów i specjalistów marketingu, PR, CSR, managerów i specjalistów ds. ochrony środowiska) oraz wszystkich zainteresowanych wypracowaniem efektywnej strategii ochrony środowiska w firmie.

Szczegółowy program studiów znajdziecie tutaj.

W imieniu swoim, jak i szefowej studiów, zapraszam Was serdecznie do udziału w tym niezmiernie ciekawym projekcie.