Zakochaj się w Puszczy Zielonce!

Parafraza hasła promocyjnego Warszawy jest w pełni zamierzona. Podpoznańska Puszcza Zielonka jest mi bardzo bliska, bowiem mieszkam w jej pobliżu, spędzam w jej lasach wolne chwile i oczywiście jestem w niej zakochana Odkrywam ją odkąd zamieszkałam w Czerwonaku i jestem pewna, że ten miłosny stan jest pisany każdemu, kto pozna jej walory krajobrazowe, przyrodnicze i turystyczne. To właśnie ona zainspirowała mnie do utworzenia kategorii „green places to discover” w Green Radar.

Poznajcie królową wśród wielkopolskich parków krajobrazowych, a zarazem wspaniałe miejsce na wypoczynek, rodzinne spotkanie czy firmową integrację.

Niewyczerpane atrakcje Zielonki

Puszcza Zielonka jest dla mnie kwintesencją piękna przyrody. Bogactwo flory i fauny, urokliwe rezerwaty, bory, niemal 30 jezior, doliny rzeczne, szlaki rowerowe, piesze, konne, a także zabytki architektury sakralnej to jej atuty. Niewątpliwie jednak o uroku tego kompleksu leśnego w dużej mierze stanowi zróżnicowana rzeźba terenu z licznymi pagórkami i dolinami. Przemierzając szlaki Zielonki trzeba czasem mocno się wysilić, by osiągnąć wybrany cel. Nagrodą są często przepiękne widoki i bajkowe krajobrazy. Moje ulubione to ukryte w głębi puszczy magiczne wodne akweny takie jak jezioro Czarne czy Modre. Teren ukształtowany przez lodowiec ma swój najwyższy punkt, którym jest Dziewicza Góra (143 m). Jest to zarazem najbardziej charakterystyczne i znane miejsce w parku. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę okolicy. Wielu Poznaniaków puszczę kojarzy zapewne ze szlakiem Kościołów Drewnianych, którego znacząca część przebiega przez obszar kompleksu. Trasa ta łączy 12 wiejskich, drewnianych kościółków, które powstawały od XVI do XIX wieku. Każdy z nich skrywa ciekawe historie i piękne dzieła sztuki. Do moich ulubionych należy „perełka” w Kicinie, której tytularnym proboszczem był sam Jan Kochanowski, dalej najmniejszy na szlaku kościółek w Rejowcu ufundowany przez wnuka Mikołaja Reja oraz kościół w Wierzenicy, który doposażał mieszkający we wsi hrabia August Cieszkowski, jeden z najwybitniejszych filozofów XIX wieku, ekonomista i działacz narodowy.

Zielonkę przecinają liczne szlaki rowerowe. Te najbardziej znane to Mały i Duży Pierścień Rowerowy, Europejska Droga Rowerowa (EuroVelo) i Cysterski Szlak Rowerowy. Ten ostatni łączy kościoły i zabytki z czasów Zakonu Cysterskiego, który wniósł duży wkład w rozwój tych terenów. Puszcza jest usiana wieloma krótszymi trasami i ścieżkami  biegnącymi przez niesamowicie urozmaicony drzewostan.

Moim ulubionym miejscem jest uroczysko Maruszka, z bukowo-sosnowym borem, którego drzewa liczą od 110 do 150 lat i przypominają te rosnące tu w dawnych wiekach. Leśnej głuszy, a wręcz dzikości można także doświadczyć w kilku zielonkowych rezerwatach. I zdecydowanie warto je odwiedzić, szczególnie rez. Żywiec Dziewięciolistny z czarującym jeziorem Leśnym oraz rez. Modrzewi Klasztornych koło Dąbrówki Kościelnej.

Wiele osób nie dociera do tych miejsc, być może dlatego, że są położone w głębi puszczy. Moim zdaniem ten, kto nie zna rezerwatów, nie zna Zielonki. Oczywiście nie zna też puszczy ten, kto nie był w jej sercu czyli w miejscowości Zielonka, gdzie znajduje się Arboretum Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tutaj na niemal 90 ha rośnie ponad 1100 gatunków i odmian drzew i krzewów, 560 roślin zielnych oraz kolekcje roślin wodnych i bagiennych. Najlepszą porą na odwiedzenie tego miejsca jest oczywiście wiosna i wczesne lato, gdy rośliny kwitną i zamieniają to miejsce w prawdziwy raj na ziemi.

Kąpiel w jednym z leśnych akwenów Zielonki to jedne z najwspanialszych chwil letniego relaksu. Jeziora puszczy są otoczone zazwyczaj bujnym, leśnym ogrodem, nierzadko położone w dole z zejściem ze skarpy. Uwielbiam jez. Kamińsko i dalej położone jez. Miejskie koło miejscowości Okoniec i Floryda, którego nazwę najpewniej nadano z przekory, bo jego położenie, zwłaszcza zejście do plaży jest wręcz dzikie. W kontekście jezior godny polecenia jest także bardzo atrakcyjny i niedługi szlak kajakowy (ok. 11 km), który wiedzie przez kilka akwenów (jez. Biezdruchowo w Pobiedziskach, Jerzyńskie, Wronczyńskie Małe i Duże oraz Stęszewskie w Tucznie).

Tę niezwykłą krainę ożywiają także ścieżki dydaktyczne oraz baśnie i legendy, które czynią niektóre miejsca wręcz czarującymi. W Zielonce możesz pochylić się z zadumą nad nagrobkami nieszczęśliwych kochanków w uroczysku Maruszka, poznać kulturę Indian w wiosce indiańskiej w Łopuchówku, przemierzyć Krainę Modrej Przygody czy Dzwonowskiego Potoku. Wszystko to czyni z Zielonki miejsce wspaniałe, w którym można się zakochać. Można chcieć pozostać dłużej i w większym gronie.  Dlatego tę prezentację mojego ukochanego lasu uzupełniam rekomendacjami najlepszych miejsc na różnego rodzaju pobyty czy spotkania.

The best places in Zielonka Forest

Moim numerem 1 jest Rancho w Dolinie. Obiekt jest prowadzony przez panią Hannę Sudoł, która wiele lat temu zainteresowała się starym gospodarstwem rolnym w okolicach Dąbrówki Kościelnej. Powstało świetne wiejskie rancho z wyjątkową przestrzenią, w której można poczuć się swojsko, sielankowo i błogo. Miałam przyjemność spędzić tu wieczór, noc i poranek w przededniu wiosny. Pobyt w Chatce Babuni (jeden z obiektów rancho), kolacja w starym śliwkowym sadzie, poranek na tarasie uroczego domku z widokiem na sad i biegające w oddali owce i kozy należy do niezapomnianych.

Pierwsze miejsce należy się jednak również Osadzie Trzy Dęby w Dębogórze, którą prowadzi Wiola Sawicka wraz z rodziną. Już sama nie wiem, co bardziej mnie urzekło – czy były to opowieści Wioli o tym, jak tworzyła z mężem to miejsce, jej przemiły uśmiech czy samo miejsce i okolica. Po rozmowie z właścicielką nie miałam żadnych wątpliwości, że to tu zorganizuję spotkanie dla znajomych. Spędziliśmy wieczór przy ognisku otoczonym lasem, noc w klimatycznej sali z surowej cegły i z pięknym kominkiem, do bajkowych pokoi przenosząc się tuż nad ranem. Myślę, że każdy z uczestników podpisałby się pod jedną oceną tego miejsca – fantastyczne!

Na terenie puszczy znajduje się także Hotelik Rozmaitości, położony w miejscowości Pławno, która jest bramą do malowniczego rezerwatu z urokliwymi jeziorami Pławno i Czarne. Dawniej była to podobno stadnina koni, którą zachwyciła się obecna właścicielka i oczyma wyobraźni zobaczyła w niej miejsce z potencjałem. Dziś odbywają się tutaj liczne warsztaty, zajęcia, plenery rzeźbiarskie. Rozmaitości doświadczasz tu na każdym kroku czy to będąc w środku czy na zewnątrz. Pyszna, wykwintna kuchnia to także ogromny atut tego miejsca.

Niewątpliwie na wyróżnienie zasługuje także rezydencja Raut na skraju Kicina i otuliny Zielonki, skąd spacerem można udać się do uroczyska Maruszka. Od wymienionych wcześniej zdecydowanie różni się jednak charakterem, gdyż jest to miejsce eleganckie i idealne na przyjęcia. Raut oferuje doskonałą kuchnię, która porusza wszelkie zmysły – tu nawet zwykłe kluski mogą wyglądać wytwornie. Właśnie to miejsce wybrałam na uroczystość 18 urodzin mojego syna. Zarówno on jak i goście byli zachwyceni.

Miejscem zasługującym na kilka zdań w tym subiektywnym minirankingu jest także bursa w Zielonce czyli Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny UP w Poznaniu. To kolejny obiekt, różniący się całkowicie od wskazanych wcześniej. Pomimo, iż ośrodek dysponuje salami konferencyjnymi, zapleczem gastronomicznym, to jednak trzeba się nastawić na akademicki klimat bez polotu. Jego atutami są na pewno ceny oraz świetna lokalizacja. Warto skorzystać z niego, gdy jesteśmy nastawieni głównie na poznanie przepięknego otoczenia i samego serca puszczy, a mniej na miejscu pobytu.

Wspomniane  miejsca mają już w puszczy swoją ugruntowaną renomę. Mam nadzieję, że wkrótce dołączy do nich także Novel House w Kamińsku, który jak głosi jego hasło łączy w sobie historię, tradycję i nowoczesność. Obiekt otworzył swoje podwoje niedawno, ale jego trzon stanowi stary budynek z 1938 roku. Patrząc nań z zewnątrz, na starannie zaprojektowane wnętrza za przeszklonymi ścianami, na to jak pięknie wkomponowuje się w otoczenie, myślę, że miejsce jest godne uwagi. Póki co szczerze jednak chcę napisać, że nie wiem czy godne polecenia, gdyż nie miałam okazji zapoznać się z nim bliżej.

Pisząc ten artykuł, mam poczucie ledwo zarysowania możliwości i potencjału, jaki kryje w sobie ten przepiękny zakątek Wielkopolski. To ten, który najbardziej znam i mogę gorąco polecić.

Bardzo jednak jestem ciekawa, jakie są Wasze rekomendacje magicznych, zielonych miejsc, godnych odkrycia i promowania 😊